A Kínában illatos gombának nevezett, Japánban shiitake néven ismert gomba a Polyporaceae család, Lentinula (= Lentinus) nemzetség gyógyászati szempontból legfontosabb faja. Igyál shiitake gyógyteát! Főzz vele!
Kovács Ferenc vendéglátóipari technikus, a Biokultúra 2000/6 számában megjelent cikkében így ír: Kínában a Sung-dinasztia (960–1127) idején élt a később híressé vált Wu San Kwung, aki erdei útjai során rátalált egy jó ízű és illatú gombára, a shiitakéra (Lentinula edodes). Ezután a környéken gyorsan elterjedt egy egyszerű, kezdetleges termesztési mód, mely a vidék szegény lakosságának megélhetést biztosított. Wu San Kwung tiszteletére pedig minden gombatermesztéssel foglalkozó faluban azóta kis templomot emeltek, sőt a mai napig augusztusban hálaadó ünnepséget tartanak.
Később a Ming dinasztia (1368–1664) idején élt Wu Shui híres orvos leírta a shiitake kedvező hatását: „…ez a gomba az egészség megőrzésének, fenntartásának szere, gyógyítja a meghűlést, ösztönzi a vérkeringést.” A tudomány azóta valóban sok érdekes és feltűnő biológiai tulajdonsággal rendelkező anyagot izolált e gombából, és ezek a vizsgálatok ma is intenzíven folynak, elsősorban Japánban.
Shiitake gomba bemutatása
Kalapja világos vagy sötétbarna, 5-12 cm átmérőjű. A tönk világosabb színű a kalapnál, és pikkelyes. Kizárólag a már elhalt fák törzsén és főleg tölgyfán, bükkön és gesztenyén él. Az enyhén fokhagymás ízű, jó szöveti szerkezetű és kiváló eltarthatóságú.
Shiitake gomba gyógyhatásai
A Távol-Keleten többféle panasz/betegség (pl. meghűlés, gyermekek kanyarója, tüdőgyulladás, gyomorfájás, fejfájás, általános gyengeség, vízkórság, fekete himlő) megszüntetésére és gyógyítására használták. Kínában úgy tartják, hogy többféle öregedés elleni anyagot tartalmaz. A japán hagyományos orvoslás gyomorfekély, köszvény, székrekedés, rövidlátás, allergiák, aranyér, gennyedések és szexuális zavarok kezelésére használta. A XIV. század óta ismert tumornövekedést gátló hatása.
A shiitake gomba fontos kálium- és cinkforrás (ez utóbbi vegyületnek az immunvédekezésben van szerepe). Szárazanyagának mintegy 14%-a aminosav (ennek 40%-a esszenciális). Szénhidráttartalma 67%, zsírtartalma 4%. Rosttartalma magas. Nukleinsav-tartalma 7% körüli (a gabonáké 1-4%, a húsoké 2,2-5,7%), a benne lévő vitaminok közül pedig a B1-, B2- és D2-vitamin elővitaminja (ergoszterin) érdemel említést.
Szakemberek az alábbi gyógyhatásait mutatták ki tudományos kísérletek során:
– antivirális (pl. A-típusú influenza, mumpsz, herpesz, HIV, Epstein-Barr- és hepatitis B-vírusokkal szemben),
– baktérium- és gombaellenes,
– immunstimuláns,
– tumorgátló,
– vérnyomáscsökkentő, LDL-koleszterinszintet csökkentő és az érelmeszesedés folyamatát lassító,
– cukorbetegség kialakulását lassító,
– általános erősítő és élénkítő hatás
Forrás: Dr. Babulka Péter, a XXI. Század gyógyító gombái, Mezőgazda Kiadó, Budapest
Hol szerezhető be a shiitake gomba?
Lehet házilag is termeszteni. A termesztéssel kapcsolatos részletes útmutató és termőblokk vásárlásról itt érhető el információ:
Gombajo.hu
Cikk ajánlat: Fűszernövények szárítása. Ajánljuk a Kertlap Kertészeti Webáruházban kapható helytakarékos növényszárító hálót!
Szárított gombát több bio és normál élelmiszerlánc forgalmaz. Friss gomba beszerezhető az Országos Korona Gombaipari Egyesülés értékesítési pontjaiban.
Koronagomba.hu
Shiitake gomba tárolás, savanyítás
A megmosott, két percig párolt gombát lecsöpögtetjük, széles szájú, nagy, nem fém edénybe tesszük, sózzuk (22% W/W). Fogyasztás előtt a gombát átöblítjük, esetleg fűszerezzük ízlés szerint.
Ecetes shiitake
Használjunk 5-7%os ecetet, a bor vagy almaecet valamint fűszeres ecetek használata különösen ajánlott.
A megtisztított gombát nem fém edénybe helyezzük. Savanyítás előtt sóval takarjuk és egy éjszakán át állni hagyjuk. Majd az edényből kivéve lecsöpögtetjük, a sót kimossuk belőle és papírtörölközővel leitatjuk róla a nedvességet. Forró vízzel sterilizált üvegekbe tesszük. Vigyázat, nem szabad túl szorosan pakolni. Ecettel felöntjük úgy, hogy ne maradjon sehol légbuborék. Kb. 1,5 cm hely maradjon szabadon az edény szájánál. Ügylejünk rá, hogy az ecetet mindenhová eljusson, ha kell, nyomkodjuk le a gombákat, amíg teljesen el nem lepi őket a folyadék. Ezt úgy is segíthetjük, hogy összegyűrt sütőpapírt helyezünk a fedő alá, majd szorosa lezárjuk. A papírt két hét elteltével el kell távolítani.
Mélyhűtött shiitake
A kis darabokra vágott, friss gombákat le is fagyaszthatjuk. A gombákat mossuk meg, itassuk szárazra, aprítsuk fel, tegyük tasakba, és helyezzük a mélyhűtőbe.
A szárított gombák apróra tört részeit is felhasználhatjuk, ha a töredékeket prrá őröljük, otthon pl. a kávédaráló is megteszi. Majd a gombaport jól zárható edényben, nedvességtő óva tároljuk a felhasználásig.
Shiitake tea
Egy marék szárított gombát forrázunk le egy csésze vízzel, és hagyjuk állni 10-30 lercig. Majd szűrjük le. A megmaradt gombát elhasználhatjuk a főzéskor. A teát fogyasszuk forrón immunerősítés céljából, asztma, allergia kezelésére.
Forrás: Mushroom Growers Handbook, Chapter 7.
http://www.fungifun.org/
A shiitake elkészítéséhez sok receptet talál az interneten. Itt egy elkészítési módót teszünk közzé a Biokontroll Hungaria honlapjáról.
Magyaros shiitake gombapaprikás
Hozzávalók (5 főre): 50 dkg shiitake gomba, 12 dkg vöröshagyma, 20 dkg zöldpaprika, 15 dkg paradicsom, 0,5 dl olaj, 2 dl tejföl, 3 dkg liszt, 1 dl fehérbor, pirospaprika, só, bors.
Elkészítése: a paradicsomot egy percre forró vízbe tesszük, héját lehúzzuk, és negyedekre vágjuk. A zöldpaprika csumáját kiszedjük és hosszában 5-6 darabra vágjuk. A finomra vágott hagymát olajban megpirítjuk, beleadjuk a pirospaprikát, összekeverjük, hozzátesszük a paradicsomot, zöldpaprikát. Ha puhára pároltuk, beletesszük a szeletekre vágott gombát és 10 percig együtt főzzük. Hozzákeverjük az 1 dl fehérbort, majd a 2 dl tejföllel, 1½ evőkanál liszttel behabarjuk, jól felforraljuk. Sóval, borssal ízesítjük és galuskával tálaljuk.
Szeretnél értesülni ha új cikket teszünk közzé?Iratkozz fel a hírlevelünkre: Hírlevél feliratkozás